O
statnio w mojej Kancelarii spotkałam się z Panią Kasią. Potrzebowała konsultacji w sprawie rodzinnej. Pani Kasia jest żoną i mamą trójki pociech. Obecnie nie pracuje zawodowo, zajmuje się wychowaniem dzieci i prowadzeniem domu.
– Pani Mecenas, mam udane małżeństwo, wspaniałe dzieci w wieku 6 miesięcy, 2 i 4 lata, ale ostatnio dopadły mnie niemałe wątpliwości. Nie pracuję już od kilku lat, jestem tylko i wyłącznie na utrzymaniu męża. Mamy wspólność majątkową. Teraz jest dobrze, ale wiem, że w życiu jest różnie…co się stanie, gdy za parę lat mąż stwierdzi, że chce ode mnie odejść. Co z naszym majątkiem? Czy mam do niego w ogóle jakieś prawa.
– Pani Kasiu, czy chodzi o to, czy będzie miała Pani prawo do połowy waszego majątku?
Mniej więcej tak wyglądała nasza rozmowa. Pani Kasia nie jest jedyną, wiele moich klientów ma podobne wątpliwości, jednak najczęściej są to kobiety. Utarło się, bowiem że najczęściej to kobieta rezygnuje z pracy, aby poświęcić się wychowaniu dzieci. Wcale mnie to nie dziwi łączenie roli matki i pracownika na pełen etat, jest bardzo trudne i wymaga od nas nadprzyrodzonych mocy.
Masz większe prawa niż myślisz
Prawo mówi jasno, jeśli strony nie postanowiły inaczej, to małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Jedynie z ważnych powodów, każdy z nich może żądać, aby ustalenie udziałów w majątku wspólnym, nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do jego powstania. Co to oznacza? Sąd analizując waszą sprawę w trakcie podziału majątku, ocenia w jakim stopniu każdy z was przyczynił się do pomnożenia waszego majątku (oczywiście mówimy o sytuacji, gdy któryś z małżonków wystąpiłby z żądaniem ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym).
Pamiętaj! Przy ocenie, ile każdy z Was wniósł w majątek wspólny, nie liczą się tylko zarobki każdego z Was, równie ważny jest nakład osobistej pracy każdego z małżonków przy wychowaniu dzieci i wspólnego domu.
Pół na pół
Skoro Pani Kasia zajmowała się prowadzeniem domu i wychowaniem dzieci, a wyłączne utrzymanie rodziny spoczywało na jej mężu, to jest to informacja kluczowa przy podziale majątku. Zatem, Sąd dzieląc majątek, pomiędzy nią a byłego męża orzeknie, iż każdemu z nich należy się połowa z majątku wspólnego.
Pamiętaj! Nie ważne jest, że prowadzisz dom, a mąż tylko pracuje, każdy z was czyni osobiste starania w powiększaniu majątku wspólnego.
Możesz spać spokojnie
Jak się pewnie domyślasz Pani Kasia wyszła ze spotkania spokojna, że opieka nad dziećmi i domem nie wpłynie negatywnie na jej sytuację majątkową. Temat ten jest bardzo ważny, każda kobieta powinna mieć prawo powrotu do pracy na własnych zasadach, kiedy czuje, że nadszedł ten odpowiedni moment. Pamiętaj presja i lęk to zawsze zły doradca.
Zapoznałeś się z artykułem, ale mimo to potrzebujesz indywidualnej konsultacji prawnej? Będzie mi bardzo miło, jak odwiedzisz mnie w mojej kancelarii adwokackiej w Warszawie.
Jeśli potrzebujesz niezwłocznej pomocy, nic prostszego w swoich usługach oferuję również poradę prawną online!
Pamiętaj!-
artykuł obejmuje stan prawny na dzień 28 czerwca 2020 r.
-
posty na blogu nie są poradami prawnymi i nigdy nie zastąpią Tobie indywidualnej porady prawnej.