W poprzednim artykułem, dowiedziałeś się jak wygląda sama procedura odrzucenia spadku w imieniu twojego dziecka, natomiast w tym wpisie poruszę równie ważną kwestię, a mianowicie jaki jest na to termin. Prościej mówiąc, ile masz czasu, żeby odrzucić spadek. Zachowanie, bowiem terminu stanowi już połową sukcesu na drodze do uzyskania zgody Sądu na odrzucenie spadku.
W klasycznej sytuacji, każdy spadkobierca ma 6 miesięcy na odrzucenie spadku, termin ten liczy się od momentu, kiedy dowiedział się o swoim powołaniu do spadku. Spokojnie, już wyjaśniam o co właściwie chodzi z tym powołaniem do spadku… Po prostu zazwyczaj jest to data śmierci spadkodawcy.
Przykład! Twój ojciec zmarł 1 czerwca 2019 r. o okoliczności tej powiadomiła Cię od razu mama. Zatem termin 6 miesięcy należy w tym przypadku liczyć od dnia śmierci twojego taty.
Niestety bywa i tak że sytuacja jest bardziej skomplikowana.
Przykład! Nie utrzymywałeś kontaktu z ojcem przez lata, o jego śmierci dowiedziałeś się od swojej ciotki 1 czerwca 2020 r. tj., rok od tego zdarzenia. Zatem twój termin 6 miesięcy zaczyna biec dopiero od momentu, w którym dowiedziałeś się o jego śmierci.
Może zdarzyć się również, że nie jesteś osobą, która dziedziczy w pierwszej linii po spadkodawcy, przed tobą dziedziczy np. dziecko spadkodawcy. Niemniej jednak, jeśli postanowi ono odrzucić spadek, twój termin na złożenie oświadczenia o odrzuceniu zacznie będzie biec od momentu, w którym dowiedziałeś się, że dziecko spadkodawcy odrzuciło po nim spadek, a ty jesteś kolejnym na drodze do dziedziczenia po nim.
No dobra, zatem jak liczyć termin na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego?
Już wyjaśniam! W sytuacji, gdy mamy do czynienia ze spadkobiercą, który jest małoletnim dzieckiem, najważniejsza jest wiedza jego rodzica ewentualnie opiekuna prawnego. Najczęściej jest tak, że rodzić odrzuca spadek, co w konsekwencji powoduje, że powołanie do spadku otrzymuje jego dziecko. W klasycznym przypadku, termin na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka, zaczyna biec od momentu odrzucenia spadku przez jego rodzica.
Przykład: Ojciec odrzucił spadek po swojej mamie 1 września 2019r., dziecko ma czas na odrzucenie spadku po swojej babci do 1 marca 2020r.
Nastąpiła bardzo ważna zmiana w podejściu Sądów do tego tematu. Od jakiegoś czas rodzic małoletniego nie musi się przejmować tym, czy jego sprawa w Sądzie zakończy się w terminie 6 miesięcy. Obecne orzecznictwo stoi na stanowisku, że w terminie 6 miesięcy należy złożyć wniosek do Sądu (zachęcam, żeby jednak z tym nie zwlekać i zrobić to niezwłocznie, Sąd może nas spytać, czemu nie uczyniliśmy tego wcześniej). Natomiast w czasie, kiedy sprawa jest rozpatrywana w Sądzie, termin po prostu nie biegnie. Powyższe stanowisko jest bardzo racjonalne, bowiem nierzadko od momentu złożenia wniosku do wyznaczenia rozprawy czekamy nawet kilka miesięcy. Tym samym nie wyobrażam sobie sytuacji, że rodzic miałby ponosić negatywne konsekwencje tego , że Sąd nie mógł niezwłocznie wyznaczyć rozprawy.