Sprawy te często trafiają do mojej kancelarii. Dziś opowiem Wam o jednej z nich (na marginesie, moi klienci, którzy czytają, również tego bloga doskonale wiedzą, że podczas spotkań dużo mówię i opowiadam różne anegdotki prawne😊, wierzę, że dzięki temu pogłębiam Waszą świadomość prawną – Taki postawiłam sobie cel!)
Jakiś czas temu na konsultacje ze mną umówił się Pan Hubert. Panu Hubertowi zmarł tata, a on sam nie wiedział, czy powinien przyjąć po nim spadek. Sytuacja była bardziej złożona, bowiem ojciec był wspólnikiem w dużym przedsiębiorstwie. Niestety po analizie dokumentów okazało się, że spółka ma bardzo duże zadłużenie. Nie widziałam żadnych szans na to, aby mój klient mógł cokolwiek oprócz długów odziedziczyć. Oczywiście doradziłam, aby jak najszybciej poszedł do notariusza i spadek odrzucił.. Myślicie, że na tym koniec tej historii? Zdecydowanie NIE KONIEC. W czasie spotkania tknęło mnie, żeby spytać Pana Huberta, czy ma dziecko. Pani Mecenas mam, a jakie ma to znaczenie dla naszej sprawy? A no takie, że gdy Pan odrzuci spadek, kolejnym spadkobiercą powołanym do dziedziczenia jest Pana dziecko!
No właśnie, jak to często bywa z jednej sprawy wchodzimy w drugą. Masz podobny problem? Nie jesteś SAM! Przeczytaj do końca mój wpis, a dowiesz się, co trzeba zrobić, aby odrzucić spadek w imieniu Twojego dziecka.
W 3 krokach, powiem Ci co należy zrobić
1. Zaczynamy od tego, że musimy dowiedzieć się czy dziecko faktycznie jest spadkobiercą.
Jeśli spadkodawca nie pozostawił testamentu – czyli wiemy, że będziemy dziedziczyć z ustawy, to w pierwszej kolejności po rodzicu dziedziczy małżonek i dzieci, a gdy one odrzucą spadek, dziedziczą ich dzieci (sytuacje się komplikuje, gdy dzieci czyli wnuki spadkodawcy są małoletnie tj., nie ukończyły 18 lat) – tak jak u Pana Huberta).
2. Gdy ustaliliśmy, że dzieci są spadkobiercami, należy odrzucić w ich imieniu spadek. Niestety nie jest to takie proste, NIE MOŻEMY od razu udać się do notariusza. Musimy najpierw otrzymać na to ZGODĘ SĄDU. Oznacza, to że Sąd musi zbadać, czy odrzucenie spadku jest w interesie dziecka, czy nie działamy na jego niekorzyść.
3.Ostatni etap, otrzymaliśmy zgodę Sądu, zatem możemy udać się do notariusza i odrzucić w imieniu dziecka spadek.
Abyś lepiej mógł zrozumieć całą procedurę, wyjaśnię, jak wygląda sprawa sądowa i wizyta u notariusza.
Wniosek o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku przez małoletniego
- najważniejszy jest termin! Na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku w imieniu dziecka masz 6 miesięcy/ termin ten liczy się od momentu, kiedy dziecko dowiedziało się o tym, że staje się spadkobiercą – więcej o terminie na odrzucenie spadku przez małoletniego przeczytasz tutaj)
- Wniosek może złożyć w imieniu małoletniego rodzic bądź jego opiekun prawny
- Wniosek składamy do Sądu Rejonowego /wydział rodzinny/właściwego ze względu na miejsce zamieszkania małoletniego
- Dokumenty
- akt zgonu spadkodawcy
- akt urodzenia dziecka
- jeśli rodzic dziecka odrzucił przed nim spadek – oświadczenie rodzica o odrzuceniu spadku (akt notarialny)
- dokumenty, które wskazywałyby na to, że spadek jest zadłużony np. umowy kredytowe, lista wierzycieli,wezwania do zapłaty, odpis księgi wieczystej/IV dział Hipoteka zawiera informację o obciążeniach/
- Opłata – wniosek podlega opłacie 100 zł
- Uzasadnienie wniosku – należy wskazać, że spadek jest zadłużony, najlepiej powołać się na konkretne fakty i dokumenty im bardziej zrobisz to szczegółowo, tym lepiej. Sąd nie może mieć żadnych wątpliwości w tej sprawie.
- Postanowienie sądu – udało się, masz już zgodę sądu na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego – ale to nie koniec, PAMIĘTAJ: musisz wystąpić do Sądu o doręczenie tego postanowienia wraz ze stwierdzoną prawomocnością /dokument ten będzie Ci koniecznie potrzebny u notariusza/
WAŻNE, jeśli nie najważniejsze z tej lekcji! – Masz już zgodę sądu na odrzucenie spadku w imieniu dziecka, sąd doręczył Ci również postanowienie wraz ze stwierdzoną prawomocnością, TERAZ MUSISZ JAK NAJSZYBCIEJ PÓJŚĆ DO NOTARIUSZA.
Oświadczenie o odrzuceniu spadku u notariusza
Do złożenia takiego oświadczenia u notariusza potrzebujesz
- Swój dokument tożsamości,
- Akt zgonu spadkodawcy,
- Akt urodzenia dziecka,
- Postanowienie sądu zezwalające na dokonanie tej czynności.
Musisz być na to gotowy, że wierzyciele spadkodawcy tak łatwo nie odpuszczą, będą szukać jego spadkobierców. Jest to normalne chcą przecież odzyskać swoje pieniądze, dlatego oświadczenie o odrzuceniu spadku schowaj głęboko do szafy, to jest twój DOWÓD na to, że ani TY ani twoje DZIECKO nie jesteście spadkobiercami zmarłego, dlatego nie odpowiadacie za jego długi.
Na koniec mam jeszcze dla Was radę. Poinformujcie dalszą rodzinę, o tym że odrzuciliście spadek, w szczególności tych którzy są powołane po Was do dziedziczenia. Dzięki temu, osoby te będą miały możliwość również szybkiego odrzucenia spadku i uniknięcia ewentualnej odpowiedzialności za długi spadkodawcy. Powodzenia!